Laminátové podlahy
Chcete-li ošetřit laminátové podlahy, nikdy nepoužívejte produkty, které vytvářejí ochranné vrstvy, jako například lesky, vosky. Tyto vrstvy by později znemožnily odstraňování skvrn. Ke vstupním dveřím umistěte čistící zóny odpovídající velikosti, které z bot odstraní nečistoty a nadměrnou vlhkost. Praktický název takové zóny je rohože.Nožky židlí,stolů,nábytku apod.opatřete plstěnými podložkami. Laminátové podlahy není nutné stále umývat vodou, jsou určené k suchému čištění, ke kterému postačí obyčejný vysavač. Nevhodné je používat impregnované utěrky, jelikož jsou impregnované olejovými produkty, na které se pak nečistoty přilepí. Moderním řešením je naopak utěrka s mikrovlákny. Důmyslná struktura jejích oček snadno uvolňuje nečistoty a prach za sucha i za mokra.
Parketové a dřevěné podlahy
Jste si jistí, že správně pečujete o svou parketovou podlahu? Mnozí si myslíme, že ano, ale často nepečujeme o podlahu zrovna tím nejvhodnějším způsobem. Jak tedy má vypadat ten správný postup údržby, ošetřování a čištění parketových podlah? Čeho se máme vyvarovat a co se naopak doporučuje? Jaké prostředky používat? Máme pro vás důležité informace a tipy právě z této oblasti.
Aby podlaha vydržela krásná, elegantní a s reprezentativním vzhledem, musíme o ni samozřejmě pečovat. To ovšem neznamená každý týden podlahu rozmáčet vodou! Péče o parkety je více než snadná, důležité ale je – dodržovat správný postup – tady je:
Běžná údržba – čištění
Pokyny samozřejmě udává konkrétní povrchová úprava podlahy. Pokud máme parkety, tak k základnímu čištění budeme potřebovat prachový vysavač nebo speciálními utěráky na podlahy. Špínu, kterou takto nelze odstranit, odstraníme pomocí vlhkého – dobře vyždímaného hadru. Po setření podlahy by měl povrch uschnout asi do jedné minuty – tak poznáme, že používáme správné množství vody.
Ošetření podlahy
Čištění podlahy bychom měli sladit také s péčí o podlahu. Běžné ošetření podlahy v bytových prostorách by mělo proběhnout asi každých 6 měsíců. Podlaha tak získá zářivý vzhled a zároveň prodloužíme její životnost. Pro lakované podlahy se používá poliš, pro olejové povrchy zase speciální olej.
Jaké použít přípravky?
Čistidla, která budeme na parkety používat, by měla být neutrální, s pH nepřesahujícím stupeň 8. Skvrny se odstraňují s použitím mírné detergentní přísady (bez čpavku) nebo se dají smýt vhodným prostředkem zředěným ve vlažné vodě.
Jak na nejhorší skvrny?
Krev smyjeme poměrně jednoduše – studenou vodou; asfalt, saze, gumu, olej a tuky odstraníme pomocí benzínu na čištění. Lihem na pálení a vodou v poměru půl na půl dokážeme z podlahy odstranit stopy od rtěnek, barevných tužek a od tuše. Dolů dostaneme dokonce i přilepenou žvýkačku – a to díky zmrazovacímu spreji, nebo přiložením plastového sáčku s kouskem ledu na skvrnu. Potom stačí už jen opatrné seškrábnutí žvýkačky.
Tipy a triky
Existuje několik tipů a triků, které ani nestojí moc peněz. Patří sem např. filcové podložky pro nožičky stolů, židlí a nohy nábytku, které zabrání škrábancům na podlaze. Dalším doporučením je udržovat pokojovou teplotu cca 21 – 22 °C s relativní vlhkostí vzduchu okolo 50%.
Letitou podlahu oživí nanesení dostatečné vrstvy nového laku. Značně opotřebovanou podlahu doporučujeme renovovat broušením a novým lakem.
Vylité tekutiny – včetně obyčejné vody je třeba okamžitě utřít, abychom neriskovali, že zanechají nějaké stopy. (Zejména podlaha z bukového dřeva je velice citlivá na vlhkost.) Pokud existuje místo, kam se často voda na podlahu vylije, ochráníme jej vrstvou laku pro lepší ochranu proti vlhkosti.
Čeho se vyvarovat?
V žádném případě bychom neměli dopustit styk podlahy s pískem, s kamením. Jako prevence se doporučuje dveřní rohožka jak vně, tak uvnitř vchodu. Další nebezpečí znamená příliš velké množstvím vody (mokré hadry). Pro čištění se nedoporučuje používat čistící automaty nebo čistící přístroj na páru.
Korkové podlahy
Protože je korek přírodní materiál, neměl by nikdy zůstat dlouho vlhký. Úklid je tedy nutné provádět na sucho zametáním a vysáváním a jen občas podlahu přetřít vlhkým hadrem a následně vysušit např flanelem.
Lakované povrchy lze ošetřit roztokem čistícího a ošetřovacího přípravku a vody, voskové podlahy pak roztokem speciální voskové emulze a vody. Volte vždy jen speciální přípravky určené pro daný typ podlahy.
Aby nedošlo ke zbytečnému poškrábání povrchu korkové podlahy, podlepte nohy nábytku filcovými podložkami a u vstupu do bytu či místnosti mějte rohožku.
Koberce
Koberce se jednoduše čistí vysavačem. Jednou za čas je ale potřeba speciální údržby, která se provádí:
Suchou cestou
Čištění práškem s absorpčními vlastnosti. Nasype se na koberec, kde na sebe naváže na mikročástečky, nechá se chvíli působit a pak se vysaje. Metoda vhodná pro všívané koberce a koberce tkané s nižší výškou vlasu.
Mokrou cestou
Čištění speciálními roztoky na čištění koberců. Roztok nanesete na celou plochu koberce, znečištěná místa setřete vlhkým hadrem. Necháte vyschnout. Naprosto nevhodné jsou saponáty pro domácnost nebo přípravky s obsahem čpavku.
Strojovým čištěním
Koberec je propírán roztokem speciálního saponátu a horké vody. Špína je následně odváděna pryč z koberce. K této údržbě jsou používány speciální stroje (existují i malé verze pro domácnosti). Koberce schnou rychleji než u ručního čištění. Vhodné pro hodně znečištěné koberce.
Rady a Tipy
- Než aplikujete jakýkoli čisticí prostředek na skvrnu, měli byste ho nejdříve vyzkoušet na odstřižku koberce, nebo na místě, které není na očích.
- Špinavá místa se čistí od kraje ke středu skvrny.
- Skvrnu se snažte vyčistit ihned. Čím později se do čištění pustíte, tím hůř se nečistoty budete zbavovat.
- Skvrny od polití se musí co nejdříve omýt čistou vodou a vysušit.
- Med, marmeládu a čokoládu odstraníte směsí vaječného žloutku a glycerinu.
- Víno a pivo odstraníte směsí vody a lihu.
- Krev vyčistíte studenou mýdlovou vodou.
- Vosk přežehlujte mírně horkou žehličkou přes piják dokud nezmizí.
- Žvýkačku nejdříve zmrazte speciálním sprejem, rozmělněte ji a vydrolte, zbytky vykartáčujte nebo vysajte.
- Vytažené vlákno odstřihněte, nevytahujte!
- Na přírodní materiály nepoužívejte kartáče.
- Přírodní materiály nemají rády vlhkost a přímé sluneční světlo.
- Nový vlněný koberec několik měsíců nevysávejte.
Renovace koberce při mechanickém poškození nebo neodstranitelných skvrnách
Vyražení průbojníkem
Průbojník se nasadí rovně nad poškozené místo a za pomocí kladiva se vyrazí otvor. Ze zbytků koberce, které máte schované z pokládky, vyrazíte pomocí průbojníku stejné kolečko, které vlepíte do volného místa.
Vyříznutí
Pokud jsou poškozené plochy příliš velké je nutné poničenou část vyříznout a nahradit. Abyste měli vyřezávané části stejné velké, je dobré připravit si předmět, podle kterého jednotlivé části vyříznete. Novou část přilepte do otvoru lepidlem nebo oboustrannou lepicí páskou.
Přírodní linoleum
Prevence
Prevence je nejlepší způsob, jak ochránit podlahovou krytinu. Proto se doporučuje umístění čistících rohoží před vchodem do objektu a čistících zón ve vstupní části budovy v délce nejlépe 4 kroky, tj. cca 3m. Tato zóna dokáže absorbovat více než 5 litrů vody na 1m2 a tím účinně zabránit přenesení nečistot na podlahovou krytinu.
Běžné čištění
Interval čištění závisí na možnostech a zvyklostech uživatele, zdravotnická zařízení se čistí každodenně, u ostatních by interval neměl být delší než 1 týden. Provádí se vytíráním mopem Ph neutrálním prostředkem Monel smíchaným s vodou v poměru 50ml na 10l vody.
Odstraňování skvrn:
Platí zásada, že skvrny se mají odstranit okamžitě, dříve než začnou pronikat do podlahoviny. Provádí se postupně od nejméně drastického postupu vodou s Monelem navlhčeným hadříkem nebo neředěným Monelem za pomocí zeleného padu až po použití rozpouštědel, které je ovšem nutno nejprve konzultovat s odbornou firmou.
Cyklická obnova povrchové vrstvy
Provádí se podle míry zatížení a znečištění podlahové krytiny zhruba v intervalu 12 měsíců.
V první fázi je třeba odstranit staré ochranné vrstvy, staré nečistoty a jiné usazeniny narušující vzhled. K odstranění staré vrstvy se používá prostředek TopRemover smíchaný s vodou v poměru 100ml na 10l vody, který se nanese ve větším množství (avšak jen v takovém, aby nedošlo k nabobtnání spojů) na podlahovou krytinu pomocí mopu. Lehce se rozetře po podlaze pomocí zeleného padu a nechá 10-15 minut působit. Potom se podlaha zeleným padem nebo kartáčem důkladně vydrhne a voda s rozpuštěnými nečistotami se odstraní vysavačem nebo dobře savým hadrem. Celá plocha se opakovaně vytře vodou (opět pozor na spoje) až do úplného odstranění nečistot a zbytku čistícího prostředku. Následně se krytina nechá vyschnout.
Po vyschnutí se pomocí mohérového aplikátoru nanese tenká vrstvu neředěného přípravku TopFinish rozetřením rovnoměrně po celé ploše jedním směrem. Po důkladném zaschnutí první vrstvy se nanese kolmo na ni stejným způsobem druhá vrstva. Výsledkem bude jemně matný vzhled podlahy.
Popsaný způsob údržby výrazně přispívá k prodloužení životnosti a trvale dobrému vzhledu Marmolea a je podmínkou k poskytnutí záruky na tento materiál.
PVC podlahy
Snadná údržba PVC podlahovin řadí tuto krytinu mezi velice žádanou na našem trhu. Nedoporučuje se však používat běžné saponáty, ale přípravky určené k ošetřování elastických podlah. například Dr. Schutz Když budete dodržovat zásady správné údržby,uvedené na přípravcích zvýšíte životnost PVC podlahy o několik let a Vaše podlaha bude vypadat stále jako nová.